Paylaş

Sistemde güvenli

Schlüter-Systems ile DIN 18534 normuna uygun birleşik yalıtım

2017 yılı Temmuz ayında yayınlanan yeni yalıtım standardı DIN 18531 ile 18535 standartları arasında düzenlenmiştir. DIN 18195 sadece terminolojinin tek tip tanımını düzenler. İlk defa AIV (seramik ve kaplama ile birlikte birleşik yalıtım) standart olarak dahil edilmiştir. Böylece, iç mekan su yalıtım membranları ve levha şeklindeki yalıtım malzemeleri için DIN 18534'ün 5 ve 6 numaralı bölümlerinde belirtilmiştir.

Standartta, bir AIV'nin tüm bileşenlerinin yalıtım malzemesiyle sistemde test edilmesine büyük önem verilmektedir.

Su yalıtım membranından tüm gerekli kalıplar, küvet kenarı yalıtım bandına kadar olan drenaj sistemleri ile Schlüter-Systems, tüm bileşenler için genel bina otorite test sertifikasına (abP) sahiptir ve bu nedenle tamamen test edilmiş eksiksiz bir sistem sunar.

Download broşür – Sistemde güvenli (pdf, 1 MB)

(birleşik olarak seramik ve kaplamalar için yalıtım)

Yeni yalıtım normları

 • DIN 18195 Yapıların yalıtımı- Şartlar
 • DIN 18531 çatıların ve yanısıra balkon, sıra balkon ve çatı pencerelerinin yalıtımı*
 • DIN 18532 betondan yapılan trafik alanlarının yalıtımı
 • DIN 18533 toprak üstü yapı elemanlarının yalıtımı
 • DIN 18534 iç mekanların yalıtımı*
 • DIN 18535 Su tankı ve havuzların yalıtımı*

Normdaki yenilikler – <br>bir bakışta önemli olaylar

 • 1. Membranlar ve levha şeklindeki yalıtım malzemeleri normun içerisinde belirtilmiştir.

  Bununla beraber yalıtım membranları Schlüter-DITRA, Schlüter-KERDI, Schlüter-DITRA-HEAT; bunlarla berbaer seramik döşeme zemini Schlüter-KERDI-BOARD su yalıtımı olarak normatif düzenlenmiştir.

 • 2. Yalıtım sistemleri abP ya da ETA ETAG 022'ye göre kanıtlanmış olmalıdır.

  Schlüter-Systems belirtilen test sertifikalarının tamamında sistem komponentleri olarak kanıtlanmıştır.

 • 3. Drenaj olukları ve giderler zemin kaplamanın yanı sıra sızdırmazlık seviyesine sürekli olarak boşaltmalıdır (konu ikincil drenaj).

  Schlüter-KERDI-LINE'ın modüler yapısı ve serinin özel gideri sayesinde Schlüter-KERDI-DRAIN (ikincil) sızdırmazlık seviyesi sağlayan bir drenajdır.

 • 4. Banyo ya da duş teknesinin altında/arkasındaki alanlar suyun etkisinden korunmalıdır.

  Banyo ya da duş teknesinin altında/arkasındaki alanlar suyun etkisinden korunmalıdır. Bu; küvet kenarını yalıtım tabakasına bağlayarak yapılır, örn. küvet kenarı yalıtım bantları ile elde edilir veya küvetin altında ve arkasındaki yalıtım tabakası (muhtemelen alt zemin drenajı ile) devam ettirilir.

  abP-onaylı küvet kenar izolasyon bandı Schlüter-KERDI-TS küvet kenarlarının yalıtım ile güvenli bağlantısını sağlar.

 • 5. Gider olukları, zemin giderleri ve yapı elemanlarının flanş genişliği DIN 18534'e göre minimum 50 mm olmalıdır.

  Gider olukları, zemin giderleri ve yapı elemanlarının flanş genişliği DIN 18534'e göre minimum 50 mm olmalıdır. Bu durum, fabrikada uygulanmış yalıtım manşetleri için geçerli değildir. (Schlüter-KERDI-LINE). Üretici bunu kanıtlamışsa, ≥ 30 mm'den daha küçük bir flanş genişliğine izin verilir.

  Fabrikada Schlüter-KERDI-LINE drenaj olukları üzerine uygulanmış yalıtım manşetleri, Schlüter-Systems'in yalıtımını garantiler.

 • 6. Eğer yalnızca zemin yüzeylerine yalıtım yapılacaksa, yalıtım bandı minimum 5 cm seramiğin üst kenarına kadar taşırılmalıdır.

  Eğer yalnızca zemin yüzeylerine yalıtım yapılacaksa, yalıtım bandı minimum 5 cm seramiğin üst kenarına kadar taşırılmalıdır. Sudan etkilenen yükselen yapı elemanları üzerinde (duvar yüzeyleri vb.) yalıtımın, suyun değidiği noktadan minimum 20 cm üzerinde ya da sıçrayan suyun yüksekliğinin üzerinde olmalıdır.

  Schlüter-KERDI yalıtım bantları ile yalıtım tabakasının istenen yüksekliği elde edilir ve sistem tarafından test edilmiş bir yapı sağlanır.

 • 7. Suyun etkisine bağlı olarak, kapı girişlerinde ana seviyeden en az 1 cm yükseklikte eşik bitişleri bulunabilir. örn. Eğimli yüzeyler planlanır.

  Su kesici profillerimiz Schlüter-SHOWERPROFILE ya da eşik profillerimiz Schlüter-RENO ile gerekli seviye farkı gerçekleştirileblir.

 • 8. Kapı alanında, yalıtım doğramaların arkasına da çıkarılmalıdır.

  Schlüter-KERDI yalıtım bantları ile yalıtımı devam eden yapı elemanlarına bağlayabilirsiniz.

Standart uyumlu yalıtım sistemleri PG-AIV (abP), ETA (ETAG 022)'ye göre kanıtlanmıştır.

 • *Mevcut abP'ler uyarınca, su yalıtım sistemlerimiz balkon, teras veya çatı penceresi gibi dış yüzeylere uygulanabilmektedir. Ayrıca ürünlerimiz W3-I sınıflarında da kullanılabilmekte ve yüzme havuzlarında kullanılmaya devam edilmektedir (W3-I için yüzme havuzlarında olduğu gibi, ürünlerin kullanımı ve kurulumu Schlüter-Systems uygulama tekniği ile sorgulanmakta, üreticinin talimatlarına göre ürünlerin montajı yapılmaktadır). Avrupa seviyesinde ürünlerimiz ,ETA üzerinden ETAG 022'ye sahiptir.

  *Mevcut abP'ler uyarınca, su yalıtım sistemlerimiz balkon, teras veya çatı penceresi gibi dış yüzeylere uygulanabilmektedir. Ayrıca ürünlerimiz W3-I sınıflarında da kullanılabilmekte ve yüzme havuzlarında kullanılmaya devam edilmektedir (W3-I için yüzme havuzlarında olduğu gibi, ürünlerin kullanımı ve kurulumu Schlüter-Systems uygulama tekniği ile sorgulanmakta, üreticinin talimatlarına göre ürünlerin montajı yapılmaktadır). Avrupa seviyesinde ürünlerimiz ,ETA üzerinden ETAG 022'ye sahiptir.

 • DIN 18534 uyarınca, gereken sistem çözümlerine göre, entegre bileşenlerin sistemde gerekli tüm kontrolleri (abP) yapılmıştır. (DIN 18534'e göre W3-I için, ürünlerin kullanımı ve kurulumu Schlüter-Systems Uygulama Tekniği'nden talep edilecektir).

  DIN 18534 uyarınca, gereken sistem çözümlerine göre, entegre bileşenlerin sistemde gerekli tüm kontrolleri (abP) yapılmıştır. (DIN 18534'e göre W3-I için, ürünlerin kullanımı ve kurulumu Schlüter-Systems Uygulama Tekniği'nden talep edilecektir).

DIN 18531, DIN 18534, DIN 18535'e göre karşılaştırma ZDB-Talimatları

DIN 18534 normuna göre uygulama örnekleri

 • Küveti, duş başlığı ve duşakabini olan ev tipi banyo

  Küveti, duş başlığı ve duşakabini olan ev tipi banyo

 • Duş başlıksız küveti olan, kabinli ve duş tekneli ev tipi banyo

  Duş başlıksız küveti olan, kabinli ve duş tekneli ev tipi banyo

 • Duş başlıksız küveti olan, hemzemin duşlu ve kabinli ev tipi banyo

  Duş başlıksız küveti olan, hemzemin duşlu ve kabinli ev tipi banyo

 • Duş başlıksız küveti olan, hemzemin duşlu ve kabinsiz ev tipi banyo

  Duş başlıksız küveti olan, hemzemin duşlu ve kabinsiz ev tipi banyo

 • Duş başlıksız küveti olan, kabinsiz ve duş tekneli ev tipi banyo

  Duş başlıksız küveti olan, kabinsiz ve duş tekneli ev tipi banyo

Sonuç:

Neme maruz kalan alanlarda kullanılmak üzere çok sayıda ürünü ile Schlüter-Systems, AIV (seramik ve plakalar ile birlikte yalıtım) olarak güvenilir bir şekilde kullanılabilen standart uyumlu ve sistem testi (abP-ETA) sistem bileşenlerini sunmaktadır.

Paylaş